Back To Top

Miejsca

Salento przyciąga pięknymi miastami ale również małymi miasteczkami, które  zachwycają swoją nietypową architekturą.  Warto ruszyć w drogę i zagubić się wśród wąskich uliczek podziwiając lokalne miejsca. Poniżej te najciekawsze, których nie można przegapić.

LECCE

Nieformalna stolica regionu nazywane przez Włochów „barokową perłą południa”. O Lecce mówi się także, Firenze del sud czyli „Florencja południa. Jednak Lecce to w rzeczywistości jedno z najładniejszych miast na południu. Historyczne centrum zachwyca barokowymi kościołami, pałacami i klasztorami.

 

Miasto ma swoje starożytne początki, a następnie było podbite przez Rzymian, którzy zbudowali tutaj forum, teatr i amfiteatr. Jednak okres rozkwitu Lecce rozpoczął się dopiero w XV wieku, kiedy to cesarz Karol V uznał strategicznie ważne położenie miasta dla handlu ze Wschodem. Nadało to impuls do szybkiego rozwoju, którego szczyt nastąpił w XVII wieku – wówczas miasto najbardziej wypiękniało i z tego okresu pochodzi najwięcej podziwianych dziś zabytków.

Perełki, które musisz zobaczyć

Piazza del Duomo

Piazza del Duomo to drugi po Piazza Sant’Oronzo najważniejszy plac w mieście.

Piazza Sant’Oronzo i Amfiteatr

Głównym placem Lecce jest Piazza Sant’Oronzo, wokół którego skupia się turystyczny i miejski ruch. Na placu można podziwiać kolumnę Sant’Oronzo.

Zamek Karola V

Zamek powstawał w dwóch etapach. Najpierw w czasach normańskich, a następnie w latach 1539-1549 z woli samego Karola Habsburga.

Bazylika Santa Croce

Ta Bazylika to prawdziwa perła w koronie wśród zabytków Lecce. O kościele mówi się, że posiada najpiękniejszą fasadę spośród wszystkich włoskich kościołów.

Otranto

Przepiękne miasteczko położone nad Adriatykiem zaledwie niespełna 50 kilometrów od Lecce i 57 kilometrów w linii prostej od wybrzeża Albanii

 

Miasto o bardzo burzliwej za sprawą Turków przeszłości, którzy z końcem XV wieku okupowali Otranto przez trzynaście miesięcy. Historia opowiada o ponad 800-set wymordowanych przez Turków obrońców włoskiego miasteczka i przypomina o tym sprzed stuleci fakcie poprzez ekspozycję na ścianie miejskiej katedry. Zachwyca też piękną plażą miejską i turkusowymi wodami morza.

Co kryje stare Otranto?

Katedra Santa Maria Annunziata

Położona w centrum historycznej starówki katedra została wzniesiona w XII w. przez Normanów. Katedra została bardzo poważnie zniszczona podczas najazdu Turków w 1480 r., ale później ją odbudowano.

Kościół św. Piotra

Zbudowany prawdopodobnie w IX w. jest jednym z ważniejszych zabytków w Apulii. Kościół ma trzy niewielkie nawy połączone kopułą. Wewnątrz zachowane są bizantyjskie freski.

Palazzo Lopez

Pałac wybudowany w czasach panowania w mieście hiszpańskiej rodziny Lopez, w XVI i XVII w. Od 1992 r. mieści się tutaj muzeum diecezjalne.

Zamek Aragoński

Najważniejszy z zabytków w Otranto, zbudowany pomiędzy 1485, a 1498 r. W czasach dominacji różnych nacji zamek był rozbudowywany. Przebudowy dotyczyły głównie wzmocnienia murów obronnych i dobudowania fosy.

Santa Maria di Leuca

Lauca to niewielka miejscowość turystyczna znajdująca się na końcu tzw „obcasa włoskiego” Autentyczna perła delikatnie położona pomiędzy Punta Meliso i Punta Ristola, dwoma przylądkami z zapierającymi dech w piersiach widokami, które obejmują wybrzeże, Sanktuarium i ponad dwa tysiące lat historii.

 

Na wysokości Leuca łączą się wody dwóch mórz: Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego. Przy odrobinie szczęścia, przy sprzyjających warunkach, stojąc na najdalej wysuniętym na południe punkcie lądu można zaobserwować granicę, gdzie mieszają się wody dwóch mórz. Faktyczna różnica barw jest efektem spotkania się dwóch prądów morskich: z Zatoki Taranto i z Canale d’Otranto.

Co cię urzeknie?

Bazylika Santa Maria de Finibus Terrae

Bazylika została wzniesiona 1755 roku. Wcześniej istniejące tu świątynie byłe wieloktrotnie równane z ziemią z różnych powodów.

Latarnia morska

Z danych statystycznych wynika, że działa od 1866 roku, emituje trzy wiązki światła widoczne z 40 km, a do 1937 roku, zanim przeszła na zasilanie elektryczne była zasilana ropą.

Klify i groty

Wybrzeże w tym miejscu charakteryzuje się wysokimi klifami kamiennymi, które można podziwiać od strony morza. Przepiękne formacje skalne, groty i turkusowa woda dają niezapomniane wrażenia. Do jaskiń można wyruszyć portu

Port i promenada

Port turystyczny Santa Maria di Leuca jest bijącym sercem całej mariny. Od czasów starożytnych szczególny kształt zatoki pomiędzy Punta Ristola i Punta Meliso był podstawą dla lokalnych rybaków, którzy znajdowali tam bezpieczne schronienie.

Gallipoli

Gallipoli to niewielkie miasteczko zwane przez miejscowym „La perla Jonica” położone nad morzem Jońskim.

 

Nazwa Gallipoli wywodzi się od terminu „Callipolis” (lub „Kale Polis”), który oznacza „piękne miasto”. Miasto składa się ze starożytnej części, położonej na zachodzie na wyspie, która jest historycznym centrum, oraz nowszej części, która jest położona na wschodzie, na cyplu.

 

Gallipoli było kiedyś półwyspem, jednak w obliczu ciągłych zagrożeń ze strony Turków, którzy przez wieki stanowili postrach ludności półwyspu Salentyńskiego, zostało oddzielone od lądu fosą i zamknięte na niemal kilometr za wysokimi murami i bastionami i pół, faktycznie stając się wyspą. Historyczne centrum miasta to coś w rodzaju miasta lądowego unoszącego się na morzu. Jak opisuje to historyk sztuki Cesare Brandi: „Pozostaje miastem lądowym w morzu, zapuszczonym w morze, otoczonym wałami obronnymi jak dziecko w taczce”.

 

Na początku XVII wieku zbudowano most łączący wyspę z lądem. Historyczne centrum to średniowieczna wioska z wąskimi, krętymi uliczkami, białymi budynkami w typowym stylu śródziemnomorskim z barokowymi balkonami i portalami zdobiącymi Lecce, często zbudowanymi z kamienia Lecce. Kamień z Lecce to skała wapienna łatwa w obróbce, do tego stopnia, że ​​często rzeźbi ją wiatr, który wieje silnie w nadmorskich miejscowościach i rysuje na naturalnych powierzchniach arabeski, które czasem wspaniale współgrają z barokowymi fryzami.

Co cię zachwyci?

Zabytki

Do najważniejszych budowli i zabytków, w które Gallipoli zostało wyposażone, należą Zamek Angevin, Katedra Sant'Agata, Kościół Najświętszego Serca i Fontanna Grecka.

Corso Roma

Corso Roma to główna ulica Gallipoli, arteria, która zarówno oddziela, jak i łączy miasto, aleja spacerowa prowadząca prosto do starej części miasta. Idealne miejsce dla każdego, kto kocha zakupy. Ddługa i tętniąca życiem aleja jest także idealnym miejscem do odkrywania życia towarzyskiego Città Bella, dzięki licznym klubom, barom i restauracjom.

La Purita - plaża miejska

La Purità reprezentuje historyczną plażę Gallipoli, najbardziej lubianą przez mieszkańców i turystów. Mała i fascynująca, o długości nie większej niż 300 metrów, plaża znajduje się na terenie starego miasta, poniżej starożytnych murów otaczających wioskę. Nazywany także „Seno della Purità”, swoją nazwę wziął od znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Madonna della Purità o tej samej nazwie.

Stare Miasto

Stare centrum Gallipoli charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami, pełnymi kościołów i starożytnych budynków historycznych, należących do różnych epok kulturowych. Układ urbanistyczny starego miasta pozostał niezmieniony na przestrzeni lat, a cechą, która sprawia, że historyczne centrum jest wyjątkowe i niesamowite, jest to, że rozciąga się na małej i uroczej wysepce całkowicie otoczonej krystalicznym morzem.

TELL ME MORE

Make a splash with WaveRide, designed for everyone passionate about all things surfing.

156-677-124-442-2887
info@wordpress.com
184 Main Collins Street Victoria 8007
Follow Us: