Back To Top

Święto Sant’Oronzo, Lecce

  /  Święto Sant’Oronzo, Lecce

Święto Sant’Oronzo, Lecce

Co roku w Lecce w dniach 24-26 sierpnia, uroczystą procesją obchodzone jest święto ku czci patrona, biskupa Sant’Oronzo. Serdeczne oddanie wiernych z Lecce objawia się także w „świecki” sposób w scenograficznych światłach małej architektury oraz w sugestywnych sztucznych ogni i pokazach muzycznych, które przywracają autentyczną atmosferę popularnego festiwalu.

Zgodnie z popularną tradycją, Sant’Oronzo w 1656 roku, podczas straszliwej epidemii dżumy, która nawiedziła okolice Salento, ofiarowało miastu łaskę, całkowicie eliminując tego śmiertelnego wirusa, który pochłonął już wiele ofiar. Interwencja Świętego, biskupa pochodzącego z Lecce, uratowała miasto przed epidemią i dlatego co roku jest on czczony prawdziwie charakterystyczną uroczystością.

Z tej okazji obchodzone są także uroczystości świętych Giusto i Fortunato oraz pojawia się typowa i smaczna tradycja gastronomiczna. Przez trzy dni obchodów zaplanowano koncerty zespołów muzycznych oraz pokazy muzyki rozrywkowej i tradycyjnej. Światła zdobią główne ulice miasta, a festiwal kończy się sugestywnym pokazem sztucznych ogni.

Jeśli weźmiecie udział w tym pięknym festiwalu patronackim, będziecie mogli zauważyć, jak co roku, zgodnie z tradycją, powstają i wydawane są ad hoc gazetki na potrzeby festiwalu, jak np. „Santu Ronzu Nesciu” i „La Carrozza” :  są to arkusze satyryczne, często w dialekcie, które naśmiewają się z lokalnych osobistości, a także zawierają artykuły kulturalne i humorystyczne dotyczące samego miasta i Salento.

TELL ME MORE

Make a splash with WaveRide, designed for everyone passionate about all things surfing.

156-677-124-442-2887
info@wordpress.com
184 Main Collins Street Victoria 8007
Follow Us: